15 dni
Czas
7/10
Kondycja
do 9 osób
Grupa
Bogaty
Program
Afryka
Kontynent

Czy wiesz, że Etiopia jest najbardziej różnorodnym etnicznie miejscem na Ziemi? Podczas podróży spotkamy ludzi od nas odmiennych, których codzienność i kultura zaskakuje. Wśród nich Mursi, których kobiety rozciągają swoje wargi czy Karo o najwspanialszych malowidłach na ciele. Będą plemienne bazary, wyglądające tak, jakbyśmy cofnęli się czasie o kilkanaście wieków. Pojedziemy także na pustynną przygodę w jedno z najgorętszych miejsc na świecie, zobaczymy kolorowy Dalol. Nocą wejdziemy na aktywny wulkan Erta Ale. Czeka nas nocleg pod gołym niebem! Pojedziemy także w najświętsze miejsce etiopskiego kościoła ortodoksyjnego – Lalibeli!

KOD WYJAZDU – DATA SWP19001 – 25.11 – 11.12.2019
MIEJSCE ROZPOCZĘCIA Lotnisko Addis Abeba
MIEJSCE ZAKOŃCZENIA Lotnisko Addis Abeba
CENA ZAWIERA
Zakwaterowanie Loty wewnętrzne
Woda butelkowana na całej trasie Wyżywienie
Turystyczny Fundusz Gwarancyjny Opiekę przewodnika
Ubezpieczenie Bilety wstępu
Opieka lokalnego rezydenta 2 autorskie prezentacje podróżnicze
Warsztaty Instagramowe
CENA NIE ZAWIERA
Biletu lotniczego do i z Etiopii Obyczajowych napiwków – 130USD
Pozwoleń foto/video u plemion – ok. 40USD

Dodatkowe informacje

TriptailorSZPILKI W PLECAKU
KrajEtiopia
Rok2019
MiesiącGrudzień, Listopad
0

Dzień 0

Dzień przed wyprawą wylatujemy do Etiopii!
1

Dzień 1

Nad ranem dolatujemy do Addis Abeba. Po procedurze wizowej pojedziemy do hotelu zostawić klamoty i w trybie ekspresowym odświeżyć się po podróży. Tego dnia zaczniemy też zwiedzanie stolicy: pałacu na górze Yntoto, Katedry św. Jerzego oraz Muzeum Narodowego ze szczątkami Lucy. Śpimy w Addis
2

Dzień 2

Achoj przygodo! Wstajemy wczesnym rankiem, pakujemy sie w jeepy i jedziemy na południe kraju by odkrywać kolorowe plemiona. To najbardziej zróżnicowane etnograficznie miejsce na ziemi! Podczas ok 10 godzin jazdy (z przerwami na posiłki) będziemy mogli zobaczyć, jak zmienia się panorama kraju, domy, stroje i ludzie. Późnym popołudniem dojedziemy do Arba Minch, gdzie będziemy nocować.
3

Dzień 3

Po śniadaniu ruszamy w kierunku Turmi na spotkanie z Hamerami. W wiosce porozmawiamy o ich codzienności i relacjach. Wejdziemy do ich domu i zbijemy piątkę z dziećmi. Przy odrobinie szczęścia może uda się zobaczyć ceremonię inicjacji chłopców polegającej na skokach w stroju Adama przez ustawione rzędem byki. Nocleg w Turmi.
4

Dzień 4

Po śniadaniu pojedziemy w okolice granicy z Kenią, do miejscowości Omorate zamieszkiwanej przez półkoczowniczy lud Dasanecz. Aby do nich dotrzeć, musimy wsiąść w dłubankę i przedostać się na drugą stronę rzeki Omo. Po spacerze w pełnym afrykańskim słońcu dotrzemy do ich wioski z charakterystycznymi kopiastymi domami. Kobiety Dasanecz są obwieszone łańcuchami czerwonych korali na gołych piersiach. Po południu udajemy się do plemienia Karo, znanego z malowideł na swoim ciele. Na nocleg wracamy do Turmi.
5

Dzień 5

Po śniadaniu zabieramy wszystkie rzeczy i jedziemy do miejscowości Jinka. W okolicy zamieszkuje bardzo pracowite plemię Ari. Odwiedzimy ich gospody, sprawdzimy w czym się specjalizują i spróbujemy ich wyrobów. Nocleg w Jinka.
6

Dzień 6

Dzisiaj spotkamy najbardziej ekscytujące plemię Etiopii – Mursi, które słyną z kobiet posiadających rozciągniętą dolną wargę wypełnioną glinianym dyskiem. Aby do nich dotrzeć, przez 2 godziny będziemy przedzierać się przez Park Narodowy Mago. Ale to nie koniec atrakcji! Pojedziemy w w kierunku Konso i tam spotkamy się z ludem Konso budujące zjawiskowe pola tarasowe i osady przypominające warownie. Śpimy w Konso.
7

Dzień 7

Po wczesnym śniadaniu jedziemy do Arba Minch. W okolicznych górach mieszka plemię tkaczy Droze. Plotą czapki, szaliki, płoty a nawet wysokie na kilka metrów domy przypominające kształtem… SŁONIA!. Po południu na jeziorze Czamo poszukamy hipopotamów, krokodyli i pelikanów. Nocleg w Arba Minch.
8

Dzień 8

Naszym następnym punktem docelowym przez Sheshemane jest Hawasa. To miejscowość wypoczynkowa nad jeziorem o tej samej nazwie. Dzisiaj już nigdzie nie będziemy pędzić. Po prostu chill!
9

Dzień 9

W Hawasa odwiedzimy targ rybny położony nad samym jeziorem. Tutaj towar jest wyciągany z łodzi, sprzedawany w całości, porcjowany, patroszony albo sprzedawany w gotowych daniach jako m.in…. SUSHI czy zupa rybna. Kręcą się bandy marabutów zjadających odpadki. Wieczorem dotrzemy do stolicy.
10

Dzień 10

Rannym samolotem docieramy do Mekele. Tam przesiadamy się w samochody terenowe i zaczynamy niezwykłą pustynną przygodę. Pierwszy punk to czynny wulkan Erta Ale. Wraz z wielbłądzią karawaną po zachodzi słońca, będziemy maszerować w kierunku kaldery. Dzisiaj śpimy pod gołym niebem!
11

Dzień 11

Przed wschodem słońca schodzimy do obozowiska na śniadanie. Przez wulkaniczną pustynię docieramy nad jezioro Afdera i solne baseny. Tutaj pozyskuje się sól metodą ekstrakcji. Nocujemy w jednej z okolicznych wiosek z bardzo prostych warunkach.
12

Dzień 12

PPo wczesnym śniadaniu ruszamy w jedno z najgorętszego miejsca na ziemi i największej depresji w Afryce – Dalol. Te kolorowe połacia ziemi o charakterystycznym siarkowym zapachu sprawią, że zabraknie Wam słów. Odwiedzimy też jedno z najbardziej słonych jezior na świecie Asale (nazywane też Karum). Jego okolica przypomina śnieżny bezkres, ale bez śniegu. Nieopodal znajdują się wyrobiska soli, gdzie w ciężkim słońcu pracują kopacze, rzeźbiąc solne sztabki układane na grzbietach setek wielbłądzich i oślich karawan. Nocleg w Mekele.
13

Dzień 13

Dzisiaj ruszamy w stronę Axum – tutaj znajdowała się stolica pierwszego królestwa Aksumskiego i miejsca, gdzie zostało przyjęte chrześcijaństwo. Będąc w tej okolicy nie można ominąć najstarszych kościołów etiopskich, usytuowanych wysoko na półkach skalnych Tigraju. Będziemy się do nich wspinać, a lęk wysokości musimy schować w kieszeń! W mojej ocenie tu znajdują się najpiękniejsze klasztory w kraju. My odwiedzimy Abune Yemata. Nocleg w Axum.
14

Dzień 14

Rannym samolotem docieramy do Lalibeli, aby zobaczyć słynne kościoły wykute w skale. Tutaj czas zatrzymał się w wiekach średnich. Nie ma lepszego miejsca w Etiopii, by poczuć potęgę religijności tej ludności. Nocleg w Lalibeli.
15

Dzień 15

Po wczesnym śniadaniu jedziemy na lotnisko i wracamy do Addis Abeby. To ostanie chwile w Etiopii. Przejedziemy przez największy w kraju bazar Merkato. To jakby miasteczko w mieście podzielone na wyspecjalizowane sektory o konkretnym asortymencie. W nocy wracamy do Polski.

ORGANIZACJA I ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Wszystkie regulacje prawne i formalne znajdziesz tutaj.

BEZPIECZEŃSTWO / SZCZEPIENIA / WIZY / WAŻNOŚĆ PASZPORTU
Przed decyzją o wyjeździe, koniecznie zapoznaj się ze wszystkimi ważnymi informacjami na temat bezpieczeństwa, które znajdziesz tutaj.

WYŻYWIENIE
W cenie wyjazdu trzy posiłki dziennie na całej trasie z wyjątkiem Axum, Lalibeli i Addis. Tam śniadania i kolacje, obiad wg. potrzeby zaaranżujemy na miejscu, Ponadto w cenie wyjazdu jest woda butelkowana na całej trasie.

OPIEKA

  • Ewa Chojnowska z SZPILKI W PLECAKU – pilot.

PRZYDATNE INFORMACJE 

  • W Etiopii mogą nastąpić trudności w dostępności sieci oraz wifi. Warto na tę okoliczność zainstalowoać sobie kilka aplikacji typu VPN. Najlepiej jednak telefon w ogóle wyłączyć i dać się wciągnąć w niezwykła przygodę.
  • W podróży należy unikać zbyt krótkich szortów oraz koszulek na ramiączka z dwóch powodów: przed słońcem najlepiej się osłaniać przewiewnymi materiałami, po drugie, niektóre regiony są bardzo religijne i nie jest mile widziane zbytnie pokazywanie ciała.
  • Ze względu na bogaty program będzie trze się liczyć z wczesnymi pobódkami, czasem z długimi przejazdami. Warto zatem zabrać książkę, która od dawna czekała na przeczytanie.
  • Na odcinku południowym, jeżdżąc od plemienia do plemienia będziemy nocować w przyzwoitych hotelach i lodgach. Na pustyni czeka nas nocleg pod gołym niebem oraz u miejscowych. Trzeba będzie ze sobą zabrać niewielki śpiworek lub worek do spania typu cocoon.
  • Generalnie panuje komfort termiczny – możemy się spodziewać temperatur z zakresu między 19-30 na południu i 30-46 na Danakulu.

EWENTUALNE ZMIANY PROGRAMOWE
Ewentualne decyzje o zmianach podejmuje organizator w sytuacjach szczególnych.

Program jest BARDZO BOGATY dlatego wyjazd jest przeznaczony dla ludzi aktywnie spędzających czas, dla ludzi pragnących przygód, liczących się z niespodziankami i dyskomfortem. Etiopia należy do krajów biednych. Pomimo wybrania obiektów noclegowych oraz restauracji o podwyższonym standardzie często i tak będą odbiegać od tych europejskich. Nie jest wymagana dobra kondycja fizyczna. Wyjazd zostanie wzbogacony o prelekcje podróżnicze pokazujące różnorodność świata, a także warsztaty instagramowe oraz fotograficzne. Afrykańskie panoramy i ciekawi ludzie nie pozwolą obok siebie przejść obojętnie, dlatego rozmowy o fotografii i tematy okoliczne zapewne będą dominowały w rozmowach.

Recenzje wyjazdu

Ten wyjazd nie ma jeszcze opinii.

Zostaw opinię

Ocena